Evlilik Sanatının İcrası İçin "Muhabbet"

Evlilik Sanatının İcrası İçin “Muhabbet”

Evlilik sürecinde eşlerin birbirlerine sevgisinin devam edebilmesi için muhabbet dillerinin olması önemlidir. Esasen flört veya nişanlı evresinde sunulan davranışların, evlendikten sonra da devam etmesidir diyebiliriz. Ancak evlendikten sonra karı-koca olunca, olayların rengi, şekli değişmekte, eşlerin içinde adeta ikinci bir kimlik çıkmaktadır.

Evlilik öncesinde ve sonrasında sağlıklı bir ilişki yürütebilmek, sevgi ve muhabbetlerini besleyebilmek için çiftlerin birbirlerine sunmaları gerekenler vardır. Gary Cpahman’ın Sevginin 5 Dili kitabinda bunları, Olumlu Cümleler, Kaliteli Zaman, Hediye Vermek, Hizmet Etmek ve Fiziksel Yakınlık olarak belirtmiştir.

Olumlu Güzel Sözler Söylemek

Kültürel kodlarımızda maalesef eşimize sevgimizi gösteren cümlelerin kurulması bir zaaf olarak görülmekte veya kendi ailesinde, anne ve babasının birbirine olan iletişimlerinde böyle bir gözleme sahip olmayan eş bunları yapmakta zorlanabilmektedir. Aile yapılarında, bunu görmeyen erkekler bilhassa eşine güzel söz söylemekte zorlanmakta. Kadınlar ise duygusal yapılarının yanısıra geçmişte takılı kalmaları, yaşanan olumsuzlukları unutamamaları olumlu cümle kurmakta zorlanmalarına sebebiyet vermektedir. Evlilik içerisinde eleştirmek, suçlamak, kıyaslamak adeta intikam alma aracı olarak kullanılmaktadır.

Bunun yerine evlilik içerisinde eşlerin birbirlerine kuracakları olumlu cümleler evlilik atmosferini daha sevecen kılacaktır. İnsanın doğasında sevgi vardır. Kadınlar sevildiğini, erkekler sayıldığını bilmek ve görmek isterler. Bunun için evlilikte İltifatlar, Nazik Sözler, Övücü, Cesaret Verici, Takdir Edici sözlerin önemi büyüktür.

Sevgi, taktir sadece hal dili ile değil lisan dili ile de ifade edilmelidir. Bunlara örnek verecek olursak…

– İyi ki seninle evlenmişim.

– Bugün harika görünüyorsun.

– Yemeklerin çok lezzetli, ellerine sağlık..

– İş hayatında çok başarılısın, vb… 

Kaliteli Zaman Geçirmek

Evlenmeden önce birbirleri ile buluşmak için can atan, saatlerce sohbet eden, farklı aktiviteler yapan çiftler evlendikten sonra bunları yapamaz hale gelmektedir. Evlilik sürecinde bunların yapılmaması, evliliği monoton haline getirmektedir. Birlikte zaman geçirebilmek, eşlerin birbirlerine sevgisini artırmaktadır. Evlendikten sonra bazı eşler bekarlıkta dönemlerini devam ettirip, eşinden daha çok arkadaşlarıyla zaman geçirmektedirler. Buda eşin ihmal edilmesine ve kendini değersiz hissetmesine sebebiyet verebilmektedir.

Eşinizle kaliteli zaman geçirmek için aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz:

– Akşamları çocukları yatırdıktan sonra sohbetler yapın, hayallerinizden konuşun.

– Birlikte piknik yapabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

– Birlikte evde oyun oynayabilir, kitap okuyabilir, film, belgesel izleyebilirsiniz.

– Birlikte ilginizi çeken bir konuda ders alın, hobiler edinin.

 Fiziksel Yakınlık Göstermek

Duygusal yakınlık kadar fiziksel yakınlıkta önemlidir. Fiziksel yakınlık denilince genel olarak cinsellik gelir. Cinsellik evlilik hayatında çok önemli bir yeri kapsasa da, burada bahsetmeye çalıştığımız eşlerin birbirlerine vücut diliyle, mimiklerle, kurdukları fiziksel temas ile sevgilerini gösterebilmeleridir.

– Ona fırsat buldukça sık sık sarılın. Elini tutun, sırtını sıvazlayın.

– Koltukta sarılarak oturun, sarılırken yanaklarından anlından öpün.

– Konuşurken elini tutun, gözlerine bakın.

 

 Hediyeleşmek

Bazı kişiler hediyelerle sevildiklerini hissederler. Bazıları da sevdiklerini hediyeler vererek gösterirler. Mühim olan burada pahalı olan şeyler değil, eşin düşünülmesidir. Burada gösterilecek düşünceli davranış, eşinizi öncelediğinizi, değer verdiğinizi gösterecektir. Maddi olmayan hediyeleri de eşinize sunabilirsiniz. Hediye seçerken onun sevdiği bir renge bile dikkat etmeniz eşinizi mutlu edecektir.

– Özel zamanları unutmamadan hediye vermeniz onu mutlu edecektir. 

– Sıradan bir günü, ona yardım ederek ona özel hissettirebilirsiniz.

– Eşinizin yorgun olduğunu düşünerek yemeğe götürün veya yemek yapın.

– Güzel sözler, mesajlar gönderin.

 Olumlu Davranışlarda Bulunmak

Söylem kadar eylemde önemlidir. Söylenen sözü, eylemin, davranışın desteklemesi gerekir. Gösterilen davranışlar, karşımızdaki kişinin bizi sevdiğini gösteren bir emare olabilir.

– Hastalandığı zaman ilgilenmek, ev işlerini paylaşmak, zorlandığı bir konuda yardımcı olmak,

– İş yüklerini azaltmak, bulaşık, çamaşır, temizlik gibi işlerde yardımcı olmak,

– Çalışırken ona ikramda bulunmak, vb…

Eğer evliliğinizde bunları eşinizden esirgiyorsanız, mutluluğu yakalamak mümkün olmayabilir. Bunları yapmakta zorlanmanızın sebeplerini bulamıyorsanız, bir uzmandan destek almanızda fayda vardır.